Köy Tavuğu Yetiştiriciliği

Köy Tavuğu Yetiştiriciliği İçin Neler Gerekli?

Köy Tavuğu Yetiştiriciliği ve Tavuk Çiftliği için neler gerekli olduğunu aslında kaç adet tavuk beslemeye karar vermenize bağlı. Öncelikle eğer bu işten gelir elde etmek istiyorsanız 200 tavuk ile 500 tavuk arasında bir miktar tavuk almanız gerekir. İdeal şartlarda normal bir ticari kümes,  açık alan besi tavuk, genel olarak 3 günde 2 yumurta verecektir. Böylelikle 50 tavuğunuz olsa 3 günde 100 yumurtanız olacaktır. Ayda bu miktar 1.000 adet yumurta demektir. Köy yumurtası üretmek için miktar fazla olunca işler değişebiliyor. Her 200 tavuk için 1 dönüm yer gerekli ve bu alandaki besi bile yetersiz kalabilir. İkincisi arazinizde su olmalı. Toprak canlı ve temiz olmalı. Ağaç olması güzel olur olmasa da olur. Dışarıdan gelecek kurt, çakal, sansar vb. saldırgan hayvanlardan korumak için  arazinizin çevresi çit ile veya duvar ile çevirili olmalıdır.Ayrıca, havadan gelecek atmaca gibi hayvanların saldırısı da görülüyor, bunun için bir tane iri yarı bir kaz o tavukları koruyacaktır. Neler gerekli ;

 • 1 Dönüm Arazi
 • Su Deposu
 • 1 Dönüm Arazinin Etrafını Çevirecek Çit
 • 50 Tavuk
 • 5 Adet Suluk
 • 5 Adet Yemlik
 • 3 Torba Yem (Bir Aylık)
 • Bir Adet Kulübe

 

KÖY TAVUĞU YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN HANGİ CİNS TAVUK SEÇMELİYİM?

Türkiye’de ve dünyada kullanılan 2 tip yumurtacı dediğimiz cins bulunur. Atak-s ve Lohman cinsi tavuklar en çok yumurta veren ve en sağlam tavuklardır. Fakat biz köy yumurtası üretip satmayı planlıyorsak bu konuda biraz ticari zekamızı kullanmamız lazım ki yumurta satışını yapalım. Halk arasında beyaz yumurta kafes, kahverengi yumurta ise köy yumurtası olarak algılanıyor. Bir nevi doğu diyebiliriz çünkü hayvan toz toprakta dolaştığı için yumurta kabuğu bu renkte oluyor. Çiftliklerde yetişenlerin yemlerinin içine kireç katılır ondan beyaz olur. Biz kahverengi yumurtacı dediğimiz cinsleri köy yumurtası üretim tesisleri için öneriyoruz.İki tür en uygundur Lohman Brown ve Atak-s cinsi.  Lohman Brown cinsi , ılıman iklimler için uygundur. Yumurta tavukları orta boyda olur ve yılda 270 ile 300 arası yumurta verimi vardır. Atak-s cinsi, rakımı yüksek ve sert iklimler için uygundur. Yılda 250 ile 270 arası yumurta verimi vardır.Her iki cinsin yumurta verimi iklime, verilen yeme ve koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Her iki cinsin fiyatları ise genel olarak 17 – 18 haftalık iken  20 lira civarıdır. Piyasaya göre bu fiyat değişebilir.

(Mehmet Emin Tavukçulukta bu fiyat neredeyse 3/2 oranında daha ucuzdur )

Köy Tavuğu Yetiştiriciliği nde Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı?

Tavuklar uçamıyor olsa bile bir kuş türüdür ve kuşlar genel olarak açık hava ve güven verici mekanları tercih ederler. Soğuklarda sıcak yerlere göç ederken, sıcaklarda ise daha serin yerlere göç ederler. Çok narin hayvanlar olmamasına rağmen pek de dayanıklı değillerdir. Yarka Tavukların ise savunma araçları olmadığı için bulundukları ortam onlara güven vermeli. Bunu sağlamak için kümesimizin etrafını çit ile çevirmemiz lazım. Fakat kış aylarında ve bahar ayalarında kuzey tarafı tamamen kapalı ve rüzgar geçirmemelidir. Zaten aşırı soğuklarda çit olan açık kısımları da  naylon ile çevirip ufak hava delikleri koymalısınız. Ayrıca içeriye folluk dediğimiz yerden en az yarım metre yükseklikte olan sopalar konulmalıdır. Bu sopalar bir tavuğun ayağını kavradığı kadar kalınlıkta olmalı. Aksi takdirde o folluklara binmezler.

Köy Tavuğu Yetiştiriciliği için Kümesin Tabanı Beton mu Olsun Toprak mı?

Kümesimizin tabanını yine tavuğumuzun sağlığına göre düşünmeliyiz. Çünkü tavuğumuzun sağlığı iyi olursa daha iyi yumurta verimi alırsınız. Buna uygun olarak eğer tamamen beton yaparsanız, tavuğunuz yerden soğuk kapacak ve ishal olacaktır. Eğer tamamen toprak yaparsanız toprağı temizlemek zor olacak ve bir süre sonra biriken pislikler hastalığa yol açabilir. Bizim önerdiğimiz 2 durum var. Birisi follukların altını beton yapın diğer tarafları toprak yapın ki; folluklarda ki tavuk dışkıları betona düşsün ve pislik toprağa pek uğramasın. Diğer bir yöntem ise tamamen ızgaralı ahşap yapmak; böylece alta dökülen pislikler kolayca temizlenebilir. Ya da beton yapıp saman koymakta iyi yöntemler arasında fakat samanları 2 haftada bir duruma göre değiştirmelisiniz.

Köy Tavuğu Yetiştiriciliği işinde Tavuklar Ne Yer?

Kümes hayvanları olan tavuklar genel olarak börtü böcek ne bulursa yer. Akrep, çıyan, küçük yılan bile yiyebilirler. Ayrıca ot yerler ki, bizim önerdiğimiz yonca bitkisi yumurtalık ve etlik tavuklar için mükemmeldir. Tarlanıza ekeceğiniz yonca bitkisi yumurtaların daha proteinli olmasını sağlayacak ve ayrıca doğal olmasını sağlayacak.

Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir mi?

Tavuk ve horoz aynı ortamda ise orada bir üreme sonucu çıkar. Halk arasında yanlış bilinen bir kanı ise horoz olmadan tavuk yumurtlamayacağıdır. Böyle bir şey söz konusu değil. Tavuk, horozsuz da yumurtlar. Lakin yumurta döllenmeyecektir. Yani o yumurtadan civciv çıkmaz ki; bu zaten ticari amaç güdenler için iyi bir sonuçtur. Çünkü yaz aylarında havanın 30- 40 dereceyi bulduğu günlerde döllenmiş yumurta birkaç saat içerisinde o sıcakta gelişmeye başlar. Yumurtayı kırdığınızda kan göreceksiniz. Bu da müşterilerinizi olumsuz etkileyecektir.

Sizde Köy Tavuğu Yetiştiriciliği için sorularınızı sorabilirsiniz, en ince detayına kadar cevaplayabiliriz.

Kümes kurulumu için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

12 Comments

 • Halil Yılmaz

  Merhaba ben tavuk çiftliği kurmak istiyorum yumurtalık mi Etlik mi daha kazançlı bunların maliyetleri ne kadar bilgi verebilir misiniz ?

  • tavukuzmani

   Lütfen detaylı bilgi için bize telefonla ulaşın, gerekli bilgiler verilecektir. İyi günler dileriz.
   +90 532 427 1191

 • Ferdi aslan

  Mardin midyat ta bir organik köy tavuğu ve yumurtası çiftliği kurmayı düşünüyorum. hiç bir bilgiye sahip değilim araştırma aşamasındayım. kurulum ve maliyeti ile ilgili sizden bilgi alma amaçlı irtibata geçmek istiyorum. 05327025403

  • tavukuzmani

   Lütfen detaylı bilgi için bize telefonla ulaşın, gerekli bilgiler verilecektir. İyi günler dileriz.
   +90 532 427 1191

 • kuluçka makinası

  güzel bilgiler için tesekkürler

  • tavukuzmani

   rica ederim efendim hayırlı günler dileriz.

 • Fatih

  Merhabalar verdiginiz bilgilerden ötürü tesekkur ederim benim icin cok açıklayıcı oldu. 200 tane tavuk aldigim da kumesin kac metre kare olmasi gerekir ve hazir kumes satilan bir yer var mi ? Var ise kumesi hazir alip kurulumunu yapip yemini suyunu koyduktan sonra gunde 1 kez gidip ihtiyaclarini karşılabilir miyim. Sehir icinde yasiyorum elimde bir isim var ve bu tavuk isini hem biraz katki saglamasi icin hem de zaman gecirmek icin yapmak istiyorum yapabilir miyim sizce? Tekrar teşekkür ederim.

  • tavukuzmani

   Lütfen detaylı bilgi için bize telefonla ulaşın, gerekli bilgiler verilecektir. İyi günler dileriz.
   +90 532 427 1191

 • Yunus

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Mersinde yaşıyorum . Devredilen bir çiftlik var. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacım var . Orayı alıp hem orda yaşamak . Hemde bu işi meslek edinmek istiyorum . Bana geri dönüş yaparsanız sevinirim . 05370433312

  • tavukuzmani

   Lütfen detaylı bilgi için bize telefonla ulaşın, gerekli bilgiler verilecektir. İyi günler dileriz.
   +90 532 427 1191

 • Ahmet Ceylan

  Merhaba ben istanbulda ahmet bu işi 2000 Tavukla girersek 2 ortak maliyeti ne olur ve kazancı nasıl olur detaylı bilgi verirmisiniz hayırlı aksamlar
  05522098081

  • tavukuzmani

   Lütfen detaylı bilgi için bize telefonla ulaşın, gerekli bilgiler verilecektir. İyi günler dileriz.
   +90 532 427 1191

Post A Comment

× WHATSAPP